Deficyt kaloryczny

Deficyt kaloryczny to stan ujemnego bilansu kalorycznego, czyli przyjmowanie mniejszej ilości kalorii niż wynosi nasze zapotrzebowanie. Spala się wówczas więcej kalorii niż spożywa. Deficyt jest niezbędnym elementem w procesie utraty wagi.

Pierwszy krok – poznaj swoje potrzeby

Wyliczenie idealnego deficytu kalorycznego wymaga trochę wysiłku. Źle obliczony może prowadzić do efektów odwrotnych niż zamierzone, w tym do pogorszenia stanu zdrowia. W Internecie dostępne są kalkulatory służące wyliczaniu deficytu kalorycznego, jednak nic nie gwarantuje takiej pewności, jak konsultacja z dietetykiem.

Deficyt kaloryczny – na co uważać

Zbyt duży ujemny bilans kaloryczny skutkuje złym samopoczuciem, spadkiem energii, zatrzymaniem/brakiem efektów, rozregulowaniem metabolizmu. Dokładając do tego intensywne treningi tylko sobie zaszkodzimy. Należy dokładnie obserwować swój organizm, ponieważ racjonalne podejście i zdrowe odżywianie to klucz do sukcesu. Na obliczenie zapotrzebowania kalorycznego istnieje kilka wzorów, aby otrzymać wynik deficytu należy od swojego dziennego zapotrzebowania odjąć ok. 500 kcal. Dzięki takiemu spalaniu energii można tracić 2–3 kilogramy miesięcznie. Źle dobraną dietę organizm może odczytywać jako sygnał do magazynowania energii.

Dieta deficytowa – co dalej?

Sposobem na utrwalenie efektów diety deficytowej jest zwiększenie wydatków energetycznych poprzez aktywność fizyczną. Pozwoli to na utrzymanie redukcji oraz uniknięcie efektu jo-jo. Uniknięcie spożywania zbyt dużej ilości kalorii wcale nie jest takie trudne, dodatkowym ułatwieniem będzie wyeliminowanie z codziennej diety wysoko przetworzonych produktów, alkoholu, słodzonych, gazowanych napojów.

Deficyt kaloryczny – posiłki pod okiem dietetyka

Samodzielne ustalenie zróżnicowanej diety redukcyjnej jest wykonalne, lecz to niemałe wyzwanie. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie catering dietetyczny, oferujący różnorodność posiłków oraz dokładnie zbilansowane porcje spełniające nasze wymogi energetyczne. Dieta pudełkowa dostarczy nam tyle kalorii, ile potrzebujemy żeby osiągnąć wymarzone efekty.

Wiele osób w walce o redukcję tkanki tłuszczowej stosuje samą dietę. Jeśli dieta Częstochowa jest prawidłowo skomponowana to efekty są zauważalne. Jednak po połączeniu jej z aktywnością fizyczną rezultaty są o wiele większe. Nic tak nie podkręca metabolizmu jak regularne ćwiczenia. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że zrzucenie zbędnych kilogramów to proces długotrwały i należy się za to zabrać bez pośpiechu, ponieważ grozi to spalaniem tkanki mięśniowej zamiast tłuszczowej oraz efektem jo-jo. Najlepszą obraną drogą będzie systematyczność, cierpliwość i zdrowy rozsądek.